4 Temmuz 2012

10 Bu hayırlı geceyi hakkıyla eda edenlerden olalım inşALLAH


Berat Gecesi
(Semerkand Dergisinden alıntıdır )İçinde bulunduğumuz ayın 15’ini 16’sına bağlayan gece Berat gecesi. Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz bu geceyi ibadetle, gelen günü de oruçla geçirmemizi tavsiye ettikten sonra şöyle buyurdular:
“Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar; ‘Yok mu benden af isteyen, onu affedeyim. Yok mu benden rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim. Yok şunlar, şunlar…’ der.” (İbn Mace)

Üç ayların bereket ayı şabanda bulunan bu gece ümitle, sevinçle doğuyor üzerimize. Zorlukları aşmak isteyenlere cesaret veriyor, ümitsizliğe düşenleri teşvik ediyor, günahlarının yüküyle beli bükülenlere ötelere dair güzel hayaller kurduruyor.

Berat, ümidi, sevinci içinde barındıran bir kelime. Bir müjde gibi. Kurtulmak, temize çıkmak demek. Allah’ın affı ve bağışlamasıyla günahların yükünden kurtulmak demek.

Kim korkularından kurtulmak istemez? Kim dünya ve ahiret korkularından emin olmak istemez? İnsan bunun için Rabbine yönelir. Dinine sarılır. Hz. Peygamber s.a.v.’in yaşantısını, ahlâkını kuşanmaya çalışır. Sonra büyük günde müjde gelir. Beraat ettin denir.

Berat geceniz mübarek olsun. Geceleriniz beraat güneşiyle son bulsun, istikbaliniz aydınlasın. 10 yorum:

 1. Sizde berat kandiliniz mübarek olsun.

  YanıtlaSil
 2. Allah razı olsun cnm, hepimizin tüm müslüman aleminin beraat kandili mübarek olsun. Rabbim bu gece yapacağımız tüm ibadet, tövbe ve dualarımızı kabul etsin inşallah...

  YanıtlaSil
 3. hayırlı kandiller cnm,dualarda buluşmak ümidi ile..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah cancaağzım dualarımız karşılıklı olsun hayırlı kandiller

   Sil
 4. Kandilin mübarek,duaların kabul olsun,dualarında hatırlanmak dileğiyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya tam senin bloğuna girip un helvasının tarifini almak için açtıydım bilgisayarı :)
   hayırlı kandiller ♥

   Sil
 5. Berat kandilimizin gündüzü de aynı fazilette ve geceki ibadetlerimizi devam edebileceğimiz bir gün...

  YanıtlaSil

güzel bakan güzel görür güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayattan lezzet alır ;)